hledání

Akce

 
V Bruselu
Návštěva Bruselu s Jiřím Mašťálkou, 2016. Celou fotogalerii naleznete zde.
 
Pamětní deska
Pietní akt na Kobyliské střelnici, 2016. Celou fotogalerii naleznete zde.
 
před úřadem MČ Praha 8
Slavnost Haló novin, 2015. Letos 25 let Haló novin. Celou fotogalerii naleznete zde.
 
před úřadem MČ Praha 8
Návštěva delegace ze slovenské Prahy a dalších obcí okr. Lučenec. Celou fotogalerii naleznete zde.
 
památník
Zájezd OV KSČM Praha 8 do Dachau a Mnichova, 2015. Celou fotogalerii naleznete zde.
 
V. Filip
70 let vítězství nad fašismem, pietní akt na Olšanských hřbitovech 9. května 2015. Celou fotogalerii naleznete zde.
 
1. Máj
1. MÁJ 2015. Celou fotogalerii naleznete zde.
 
Budéva EP
Demonstrace proti americkému vojenskému konvoji, Václavské náměstí, 28. 3. 2015. Celou fotogalerii naleznete zde.
 
Budéva EP
Návštěva Evropského parlamentu s ing. Kohlíčkem. Celou fotogalerii naleznete zde.
 
mdž
MDŽ 2014. Celou fotogalerii naleznete zde.
 
konference
Obvodní konference 2013. Celou fotogalerii naleznete zde.

Kontakt

OV KSČM Praha 8
Světova 15
180 00 Praha 8 - Libeň

tel:725 646 008

     734 430 327

email: ov.praha8@kscm.cz

 

 

 Náš kanál na YOUTUBE:

 

youtube

 

Statistika návštěvnosti

Naše webové stránky od 1. 10. 2008 navštívilo již 351 706 lidí.

 

Zveme Vás:

 

Pozvánka - Šmeral

Klub mezinárodní politiky

Klub mezinárodní politiky zve na následující akce:

21.9.2015 Evropská levice, jak dál ?

26.10.2015 Zajištění vnitřní a vnější bezpečnosti ČR .

30.11.2015 USA před prezidentskými volbami.

Zasedání KMP se konají v budově ÚV KSČM Praha 1 Politických věznů 9 v zasedací místnosti č.76, vždy v 17 hodin.

Srdečně zveme všechny členy a sympatizanty KSČM.

KSČM na Praze 8

Aktuálně

V příštím roce »záporný růst« české ekonomiky?

V příštím roce »záporný růst« české ekonomiky? (5.11.2011)

Až do minulého týdne pokračovala česká vláda v optimistických, ale zcela nereálných předpovědích vývoje ekonomiky. Mirek Topolánek v roce 2008 prohlašoval, že v ČR žádná krize nebude a pro rok 2009 předpokládal růst ekonomiky o 4,8 procenta.

Ve skutečnosti byl pokles o 4,1 procenta. To se opakovalo i při přípravě návrhu státního rozpočtu na rok 2012. Vláda Petra Nečase zcela ignorovala vývoj světové ekonomiky a zejména ekonomiky Evropské unie. Návrh státního rozpočtu předložený vládou Poslanecké sněmovně vycházel z předpokladu růstu ekonomiky ČR v roce 2012 o 2,5 procenta. Tak to totiž viděla predikce ministerstva financí z července.

Vývoj ekonomiky v tomto roce v celé Evropě je nepříznivý. Výrazně začala brzdit i česká ekonomika. Zhoršují se i prognózy mezinárodních organizací a předpokládají vývoj české ekonomiky ještě nepříznivější.Prognóza Organizace pro hospodářskou spolupráci předpokládá dramatické zpomalení růstu eurozóny v příštím roce na 0,3 %, v květnu přitom předpokládala růst o 2 %. Zpomalení růstu v zemích eurozóny, zejména v Německu, bude mít nesporně nepříznivé důsledky pro český export (orientovaný z 80 % na tyto země) a sníží růst české ekonomiky.

Přihlíží vláda ČR konečně k realitě?

Všechny výše uvedené skutečnosti snad již konečně donutily českou vládu více vycházet z reálného vývoje ekonomiky u nás, v Evropě a ve světě.

Nejlepší ministr financí ve střední Evropě Miroslav Kalousek, minulý týden na zasedání NERVu »zatroubil na ústup« a sdělil, že ministerstvo má novou ekonomickou prognózu, která předpokládá nepříznivější vývoj ekonomiky ve srovnání s prognózou, ze které vychází vládou schválený návrh rozpočtu na příští rok.

V pondělí byla tato »predikce« ministerstva financí zveřejněna (hlavní ukazatele viz tabulka). Podle ní se růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí z doposud předpokládaných 2,5 na jedno procento. Navíc ministr prohlásil, že »lednová prognóza bude výrazně horší, než říjnová«. Proto prý bude ministerstvo připravovat rozpočtová opatření i pro krizovou nebo katastrofickou situaci.

Kalousek přiznává, že vládou předložený rozpočet na příští rok vychází z nereálných předpokladů. Trvá však na jeho schválení s tím, že v prvním čtvrtletí příštího roku vláda připraví novelizaci zákona o státním rozpočtu na rok 2012.

Proč nechce vláda rozpočet přepracovat?

Uvedený postup potvrdil i předseda vlády Petr Nečas. Prohlásil: »Budeme v prvním čtvrtletí příštího roku připravení na změněnou ekonomickou situaci reagovat případnou úpravou struktury státního rozpočetu«. Vláda tedy uznává nereálnost předloženého návrhu státního rozpočtu na příští rok, návrhy na upřesnění však prakticky odkládá o půl roku.

Navíc všechna dosavadní opatření jsou v podstatě plošné výdajové »škrty« případně zvýšení DPH, tedy zvýšení spotřebitelských cen. To vše podstatně zhoršuje sociální situaci většiny obyvatelstva, protože většina zaměstnanců i důchodců má podprůměrné mzdy a důchody. Tedy vše na úkor sociálně slabší většiny obyvatelstva.

To nakonec ukazují i údaje poslední prognózy ministerstva financí. Místo růstu (dříve uvažovaného) má v příštím roce pokračovat pokles spotřeby domácností i pokles zaměstnanosti.

Vláda k tomu nečinně přihlíží. Je schopna pouze připravit další škrty, nemá žádný reálný program zvýšení růstu a prosperity české ekonomiky, tvorby nových pracovních míst, zvýšení kupní síly domácností. Návrhy na tato opatření má opozice (KSČM i ČSSD) a zveřejňujeme je pravidelně i v našich novinách.

Vzniká zákonitě otázka: »Proč vláda odkládá přepracování návrhu státního rozpočtu, když uznává, že je postaven na nereálném základě? Oddalování nápravy pouze prodlouží a prohloubí negativní důsledky na většinu obyvatelstva.

Navíc dále zvýší již dnes rekordní zadlužení státu a historicky rekordní počet lidí bez práce. Poslanecká sněmovna by měla okamžitě vrátit vládě návrh rozpočtu k přepracování. Námětů na úpravy mají opozice i odborové centrály dostatek.

Je možné za měsíc vypracovat návrh nový a do konce roku jej v Poslanecké sněmovně schválit. A i kdyby počátkem roku bylo rozpočtové provizórium, je to stále lepší, než platnost nereálného rozpočtu bez reálných návrhů na zlepšení.

Proč tak vláda nechce postupovat? Vysvětlením je, že současná situace je výhodná pro vlastníky velkého kapitálu, k zajištění jejich vysokých zisků. A těm slouží vláda. Ne všem občanům.

 

autor: Václav VĚRTELÁŘzdroj: Haló noviny
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena